Aktualności

18 października 2016 22:58 | Aktualności

Pobiedziska – Marktheidenfeld – kolejna edycja wymiany

 

W dniach 10  - 15 października odbyła się kolejna 6-sta wizyta w Realschule w Marktheidenfeld  - uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku, w ramach wymiany polsko – niemieckiej, dotowanej przez POLSKO – NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY. Nasz pobyt w tym pięknym mieście przebiegał pod hasłem – „Jesteśmy otwarci na innych ludzi”.

Spotkaliśmy się z niezwykłą gościnnością nie tylko gospodarzy szkoły i miejskiego ratuszu, znajomych, przyjaciół, prezesa Pana Elmara Vath oraz przedstawicieli komitetu ds. współpracy z zagranicą, ale również z serdecznością mieszkańców tego urokliwego miasta.  Przyjechaliśmy do szkoły, w której tradycyjnie przywitał nas Pan Dyrektor Ewald Kohler, Pani Beata Nolte oraz Pan Frank Schaffars   wraz z nauczycielami, uczniami i rodzicami.

Przygotowany dla nas program był bardzo atrakcyjny, a jego realizacja sprawiła uczniom wiele radości oraz wyposażyła ich w nową wiedzę i umiejętności. Mieliśmy okazję zwiedzić śluzę na rzece Men, zrozumieć jej funkcjonowanie i zobaczyć przepływające przez nią statki. Odwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa z ponad dwusetną historią produkcji papieru. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej z możliwością samodzielnego czerpania papieru. Zwiedziliśmy miasto Wurzburg, imponujące pod względem liczby zabytków i różnorodnych stylów architektonicznych. Zachwyciliśmy się miastem Marktheidenfeld   i jego okolicą, uroczą pod względem przyrodniczym  oraz ciekawą pod względem prężnego rozwoju infrastruktury przemysłowej. Duże wrażenie zrobiła na nas szkoła, która liczy ponad 700 uczniów, dobrze wyposażona, z przestronnymi salami, stołówką, czytelnią i salą sportową. W sposób niezwykle serdeczny przyjęła nas w Ratuszu Pani Burmistrz Helga Schmidt – Neder, która przedstawiła prezentację multimedialną na temat miasta Marktheidenfeld i podkreśliła znaczenie partnerstwa pomiędzy naszymi miastami.

Na pamiątkę 12-tego spotkania w ramach wymiany polsko – niemieckiej, wręczyliśmy Szkole i Pani Burmistrz pamiątkowe albumy, które zostały przygotowane z myślą o naszej wizycie, prezentujące wspólne działania w latach 2005-2016. Pan Dyrektor Realschule Dieter Schanzer przekazał na moje ręce serdeczne podziękowania – dla mnie i Pani Renaty Magnuszewskiej, koordynatora wymiany uczniowskiej, za wkład budowania wartościowych relacji pomiędzy naszymi szkołami. 

Cieszy nas fakt, że przez tyle lat potrafiliśmy współdziałać dla dobra młodzieży, szkół i rozwoju partnerstwa pomiędzy naszymi miastami. Razem wyraziliśmy wolę dalszej współpracy w celu budowania przyjaznych relacji pomiędzy młodzieżą, bez podziałów politycznych i uprzedzeń kulturowych, kształtując postawę otwartości na otaczające ich środowisko.

  

Wiesława Smalarz


galeria zdjęć wymiana uczniowska 2016r. - część 1

galeria zdjęć wymiana uczniowska 2016r. - część 2

galeria zdjęć wymiana uczniowska 2016r. - część 3

Przeczytano: 325 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: