Aktualności

07 lipca 2016 19:59 | Aktualności

Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Podnoszenie kwalifikacji językowych i metodycznych kadry Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku”

Celem projektu jest podniesienie jakości pracy szkoły w aspekcie korzystania z najnowoc­­­­­­­­­­­ześniejszych metod pracy nauczyciela oraz zwiększenia dostępu do najnowszych i różnorodnych źródeł informacji poprzez podniesienie kompetencji językowych kadry pedagogicznej.

 

Dofinansowanie projektu z UE:108 599,62zł

 

 Kursy językowe w ramach zagranicznych mobilności edukacyjnych są doskonałą okazją podnoszenia kwalifikacji językowych i metodycznych nauczycieli. Pomysł wzięcia udziału w takich szkoleniach zrodził się na bazie naszych doświadczeń korzystania z programów europejskich: eTwinning , Comenius, Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz wynikał z naturalnej potrzeby dbałości o poziom kształcenia, unowocześniania warsztatu metodycznego i stwarzania atrakcyjnych warunków edukacyjnych dla naszych uczniów. W programie swój udział zadeklarowało 10 nauczycieli, a koordynatorem projektu została pani Grażyna Winiarska – nauczycielka języka angielskiego.

   Celem wiodącym naszego projektu jest podniesienie jakości pracy szkoły w aspekcie korzystania z najnowocześniejszych metod pracy nauczyciela oraz zwiększenia dostępu do najnowszych i różnorodnych źródeł informacji poprzez podniesie kompetencji językowych kadry pedagogicznej. W swojej pracy planujemy: wprowadzenie innowacyjnego podejścia metodycznego CLIL, tj. nauczania biologii w języku angielskim, wdrażania uczniów do korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych na wszystkich nauczanych przedmiotach, doskonalenie  kompetencji językowych uczniów poprzez zastosowanie programów, gier i platform edukacyjnych oraz zwiększenie motywacji i maksymalnej indywidualizacji z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów.  

    Ponadto uważamy, że dobre przygotowanie merytoryczne, metodyczne i językowe nauczycieli pozwoli nawiązać w przyszłości owocną współpracę z partnerem zagranicznym, między innymi w zakresie  ulubionej przez naszych uczniów  aktywności sportowej, jaką jest hokej na trawie. Naszym celem jest stworzenie dla naszych zawodników możliwości wyjazdów zagranicznych w celu doskonalenia umiejętności sportowych, w tym wyjazdów do Hiszpanii,  która jest kolebką hokeja na trawie. Wyjazdy takie to nie tylko udział w treningach sportowych, ale również okazja poznania rówieśników, „szlifowania” języków obcych,  poznawania nowych kultur i ciekawych miejsc.

   Do tej pory w  dwutygodniowych zagranicznych szkoleniach językowych wzięło udział ośmioro nauczycieli. Dwoje nauczycieli wychowania fizycznego wyjechało do Malagi, gdzie rozpoczęło naukę  języka hiszpańskiego, a sześcioro nauczycieli różnych przedmiotów uczestniczyło w kursach języka angielskiego na Malcie. Wyjazdy odbyły się w okresie wakacji letnich. Przed nami jeszcze szkolenia dla dwóch nauczycielek języka angielskiego  w zakresie unowocześniania i urozmaicania metod pracy oraz  podnoszenia kompetencji językowych.  

A oto wrażenia nauczycieli:  

Paweł Stępka– nauczyciel wychowania fizycznego: „ Dwa tygodnie w Maladze upłynęły głównie pod znakiem ciężkiej pracy nad zgłębianiem zupełnie obcego mi języka hiszpańskiego. Zajęcia trwały od rana do popołudnia. Potem sjesta, praca domowa i dopiero późnym  popołudniem chwila dla siebie. Malaga jest pięknym miastem, kojarzącym się trochę z Krakowem, a trochę z Międzyzdrojami. Mieszanka starego z nowym, wysokiej kultury i przyziemnej zabawy.”

Jadwiga Błażejewska – nauczycielka wychowania fizycznego: „Zajęcia w szkole językowej odbywały się indywidualnie i w grupie, w której było trzech słuchaczy z Włoch, trzy słuchaczki z Niemiec i jeden z Rosji. W czasie wolnym razem wyruszyliśmy na wycieczkę kajakową po morzu. W dni weekendowe -  wycieczki, zwiedzanie Malagi i okolic, pływanie, plażowanie, rozmowy z tubylcami.”

Barbara Majchrowicz – nauczycielka matematyki: „Na zajęciach indywidualnych opowiadaliśmy naszym lektorom, co zwiedziliśmy i jakie mieliśmy plany na następny dzień. Byli mile zaskoczeni, że tyle zobaczyliśmy i tak intensywnie poznawaliśmy Maltę.  To był super wyjazd! Podczas tych dwóch tygodni mogliśmy uczyć się i doskonalić język angielski, ale także poznać nowych ludzi, zobaczyć wiele cudownych miejsc oraz odpocząć od codziennych spraw.” 

Paweł Kalota – pedagog szkolny: „Malta to wszechobecny upał, piękno i historia zatrzymane w zabytkach, niezapomniane plaże z urwistymi klifami schodzącymi do morza, najlepsza szkoła języka angielskiego z przyjaznymi native speaker’mi, pyszne, świeże owoce, zaskakująca komunikacja miejska – rozkład jazdy sobie a autobusy po swojemu.”

Renata Połeć – nauczycielka języka polskiego: „Malta to niezwykłe miejsce na Ziemi, pełne tajemnic i niespodzianek. To maleńkie miasto – państwo zachwyca przepięknymi krajobrazami, niebywałą architekturą i wspaniałym klimatem. I właśnie w tak przepięknej scenerii miałam okazję nie tylko poznać podstawy języka angielskiego, ale również wykorzystać je podczas poruszania się lokalną komunikacją czy robiąc zakupy.” 

Elżbieta Brussy – nauczycielka chemii, biologii i muzyki: „ Wyjazd na Maltę był fantastycznym i niezapomnianym przeżyciem. Codziennie przez 5 godzin doskonaliliśmy język angielski na zajęciach grupowych i indywidualnych w szkole językowej. Spotkaliśmy tam wspaniałych nauczycieli. W zajęciach uczestniczyły osoby z całego świata. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Po zajęciach zwiedzaliśmy Maltę. Mogliśmy podziwiać piękne budowle oraz wspaniałą przyrodę. Było pięknie!!!”

Aleksandra Lipnicka – nauczycielka informatyki: „ Malta to niezwykle różnorodna i urokliwa wyspa, która będzie mi się kojarzyć z klimatycznymi uliczkami Valetty, pięknymi plażami, ale przede wszystkim z przygodą. Codzienne odkrywanie wyspy oraz poznawanie języka stanowiły wyzwanie, ale również doskonałą zabawę.”

Barbara Urban – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie: „Malta to wspaniałe magiczne miejsce. Doskonałe na odpoczynek i zwiedzanie, gdzie bogactwo historii od czasów prehistorycznych po współczesność kłania się na każdym kroku. Niesamowita mieszanka kultur, trochę Włoch, Bliskiego Wschodu i Wielkiej Brytanii. To cudowna przyroda, przepiękne, śródziemnomorskie krajobrazy, lazurowe morze i wszechobecne słońce, gościnni, sympatyczni ludzie, otwarci i tolerancyjni a jednocześnie przywiązani do tradycji i wartości chrześcijańskich. Czułam się tam jak w domu. Nasi nauczyciele języka angielskiego to profesjonaliści, bardzo pomocni i wyrozumiali, ciekawi również naszej historii i kultury.”

Zredagowała  Wiesława Smalarz

 

Przeczytano: 639 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: