Pamiętamy o słynnych Wielkopolanach

Choć my, Wielkopolanie, nie lubimy się za bardzo chwalić, to przecież na naszych ziemiach w XIX wieku żyli ludzie, którzy swoją działalnością rozpoczęli najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy i w sposób pokojowy próbowali przeciwstawiać się zaborcy.

                Pragnąc kultywować pamięć o nich, szkoła nasza zorganizowała dla gimnazjalistów Międzyszkolny Konkurs „Sławni Wielkopolanie XIX wieku w służbie narodu”. Finał odbył się 16 maja. Szkoły z: Jerzykowa, Łubowa, Pobiedzisk i Letniska wzięły w nim udział. Pokazano  filmy i prezentacje z elementami scenerii XIX- wiecznej. Dzięki temu gimnazjaliści (zarówno uczestnicy jak i publiczność) mieli okazję bliżej poznać sylwetki czterech wielkich  Wielkopolan: Hipolita Cegielskiego, Karola Marcinkowskiego, Edwarda Raczyńskiego i ks. Piotra Wawrzyniaka.

                Komisja, składająca się z nauczycieli – opiekunów z wszystkich szkół, pod przewodnictwem doktoranta  na Wydziale Historii i członka Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, Pana Mateusza Hurysza, wyłoniła laureatów. I miejsce- szkoła z Jerzykowa, II – z Łubowa, III – z Letniska oraz wyróżnienie dla Pobiedzisk. Na koniec życie wielkopolskich organiczników podsumował w krótkim wykładzie Pan Mateusz Hurysz.

                Jak pokazano w jednym z filmów, pamięć i wiedza o tych wybitnych postaciach nawet wśród poznaniaków nie jest najlepsza, dlatego warto podejmować różne działania, by to zmienić. Ten konkurs był jednym z nich.

red. H.Sosińska

Opublikowano: 02 czerwca 2014 08:24

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 511

Wszelkie prawa zastrzeżone © Zespół Szkół im.Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony